Foto: Jindřich Štreit

Vietnam Stories test

V

O SOUTĚŽI

O

Vietnamská komunita má v ČR nejen silné zastoupení a dlouholetou tradici, ale existuje i pouto, které si možná tolik neuvědomujeme. Proto jsme se rozhodli v rámci projektu MIND uspořádat soutěž Vietnam Stories, abychom s vaší pomocí poukázali na to, jak podstatnou součástí naší společnosti i každodenní reality jsou vietnamští migranti a jejich příběhy. A jak se naopak Česko stává součástí příběhů, které se odehrávají ve Vietnamu.

ZADÁNÍ

z

Vytvořte reportáž, která zdokumentuje, jak vietnamská komunita přispívá k rozvoji ekonomiky, kultury, gastronomie, nebo jiné libovolné sféry v ČR. Případně zmapujte, jak tato komunita zpětně ovlivňuje životy lidí ve Vietnamu.

Ze zaslaných reportáží vybere odborná porota 5 nejlepších, které budou zveřejněny na Aktuálně.cz. Zde pak bude probíhat veřejné hlasování, které rozhodne o vítězi.

 • Pro koho je soutěž určená: pro studenty žurnalistických škol nebo pro začínající novináře do 30 let. Reportáž lze pojmout i jako seminární, či ročníkovou práci.
 • Formát reportáže: text od 4 000 do 7 000 znaků, který může být doplněný fotografiemi nebo audiovizuálním materiálem.
 • Garant soutěže: soutěž probíhá v rámci projektu MIND – MIgration, INterconnectedness, Development financovaného z Evropské unie
 • Inspirace: modelová témata, kontakty a další zdroje, které vám mohou pomoci s reportáží naleznete zde.

VÝHRA

v

Press Trip do Vietnamu za doprovodu profesionálních žurnalistů, odkud si odvezete nejen mnoho nových zkušeností a zážitků, ale i další reportáž, vytvořenou pod dohledem odborníků.

TERMÍNY

t
 • Přihlašování prací: do 15.3.
 • Hodnocení odbornou porotou: 16. 3. – 31. 3. 2020
 • Veřejné hlasování na Aktuálně.cz: 1. 4. – 15. 4. 2020
 • Vyhlášení vítěze: 16. 4. 2020
 • Press Trip: První týden v květnu

Porota

p

Thu Trang Do

Česká blogerka vietnamského původu.
Je absolventkou Univerzity Karlovy, byla součástí organizačního týmu TEDx Prague, nyní pracuje v maketingu a PR. Během studií začala psát blog o soužití Čechů a Vietnamců a v roce 2015 založila blog Asijatka.cz, za který byla nominována na cenu Magnesia Litera. Je držitelkou Novinářské křepelky a Aspen Central Europe Leadership Award.

Tomáš Lindner

Od roku 2008 je členem redakce Respektu, kde vede zahraniční oddělení. Je autorem knihy reportáží z jihu Afriky Čekání na období dešťů a spolu s kolegou Ondřejem Kundrou napsal knihu Můj syn terorista, která se zabývá náboženskou radikalizací mladých Evropanů. Za své reportáže získal třikrát Novinářskou cenu, cenu European Young Journalist Award a Česko-německou novinářskou cenu.

Jan Schroth

Projektový manažer v IOM Mezinárodní organizaci pro migraci v Praze. Rovněž pracuje jako redaktor Bulletinu Slovo pro cizince a o cizincích. V letech 2004 a 2005 pracoval v Agentuře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Jemenu. Pracoval a publikoval také ve společnosti Člověk v tísni a v České tiskové agentuře jako novinář. Vystudoval mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy.

Markéta Kutilová

Novinářka a humanitární pracovnice.
Pracovala v Lidových novinách, poté působila jako projektová koordinátorka společnosti Člověk v tísni v Iránu, na Srí Lance a na Haity. V Demokratické republice Kongo zakládala projekty na pomoc znásilněným ženám. Její články a reportáže jsou publikovány v mnoha českých mediích. Nyní působí v neziskových organizacích Pontopolis a Femisphera.

JAK SE PŘIHLÁSIT

j

Svou reportáž nahrajte prostřednictvím registračního formuláře. V případě, že se probojuje do pětice nejlepších, kontaktujeme vás prostřednictvím vámi uvedeného e-mailu. Před uveřejněním na Aktuálně.cz projdou vybrané reportáže rukama editora.


  O PROJEKTU

  o

  MIND je tříletý projekt financovaný Evropskou komisí. Má za cíl přispívat k pozitivnímu pohledu a aktivní účasti evropské společnosti v rozvojových otázkách, k jejímu vzdělávání, rozptylování obav a předsudků. Chce rozšířit prostor pro setkávání lidí tak, aby mohli lépe porozumět vazbám mezi migrací a udržitelným rozvojem, a aby zjistili, že odpovědí na tato témata může být lidskost, důstojnost a respekt.